  • BAS40W-04-7-F
BAS40W-04-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS40W-04-7-F
HK JDW NO:
233-BAS40W-04-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BAS40W-04-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS40W-04-7-F Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1V to operate the device.The maximum output voltage is 0.2A.In operation, this device will be set to 200mA volts forward.Capacitance in this device is approximately 5pF farads.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 200nA.In addition to its primary function, this device creates "200mW" of heat (energy loss).There are no other devices in the electrical or electronic world that produce more 200mW heat (energy loss).
BAS40W-04-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.2A
5pF farads
a peak voltage of 200nA
a reverse voltage peak of 200nA
BAS40W-04-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS40W-04-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
BAS40W-04-7-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS40W-04
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 30V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm