  • BAS70-05FILM
BAS70-05FILM
advertisement
Manufacturer No:
BAS70-05FILM
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BAS70-05FILM
Datasheet:
BAS70-05FILM
Step5Bar-code shipping tag
BAS70-05FILM
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    BAS70
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    410mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Frequency Band
    ULTRA HIGH FREQUENCY
  • Height
    950μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm