  • BAS70DW-06-7-F
BAS70DW-06-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS70DW-06-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAS70DW-06-7-F
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
BAS70DW-06-7-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAS70DW-06-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    6.010099mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FAST SWITCHING
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    70mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAS70DW-06
  • Pin Count
  • Number of Elements
    4
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Reverse Recovery Time
    5 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA
  • Diode Configuration
    2 Pair Common Anode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100mA
  • Reverse Test Voltage
    50V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm