  • BAS70W-06-7-F
BAS70W-06-7-F
advertisement
Manufacturer No:
BAS70W-06-7-F
HK JDW NO:
233-BAS70W-06-7-F
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
BAS70W-06-7-F
Purchasing and Inquiry
BAS70W-06-7-F Overview
The device operates when the forward voltage is set to 1V.A maximum output voltage of 0.07A is supported by array.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 70mA.A current of 70mA can be drawn from the part.Capacitance in this device is approximately 2pF farads.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 100nA.This electronic or electrical device produces the maximum amount of 200mW heat (energy loss or waste).
BAS70W-06-7-F Features
1V forward voltage
a maximum output voltage of 0.07A
2pF farads
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
BAS70W-06-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated BAS70W-06-7-F applications of rectifier diode array.
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Crowbar applications
  • Battery chargers
  • Rectifier for drives applications
  • General Rectification
Step5Bar-code shipping tag
BAS70W-06-7-F
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Number of Pins
    3
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    3
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Current Rating
    70mA
  • Base Part Number
    BAS70W-06
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 15mA
  • Forward Current
    70mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.07A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Current - Average Rectified (Io)
    70mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    70mA
  • Number of Phases
    1
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    100mA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    100mA
  • Reverse Test Voltage
    50V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm