  • BAT30LFILM
BAT30LFILM
advertisement
Manufacturer No:
BAT30LFILM
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BAT30LFILM
Package:
SOD-923
Datasheet:
BAT30LFILM
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 300mA 150°C Max 5μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-923 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
BAT30LFILM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    BAT30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 300mA
  • Forward Current
    300mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    0.3A
  • Current - Average Rectified (Io)
    300mA DC
  • Forward Voltage
    580mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    300mA
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Capacitance @ Vr, F
    22pF @ 0V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A