  • BAV101-GS18
BAV101-GS18
advertisement
Manufacturer No:
BAV101-GS18
HK JDW NO:
884-BAV101-GS18
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
BAV101-GS18
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAV101-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 100V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 100mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    250mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    250mA DC
  • Forward Voltage
    1V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    250mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    120V
  • Capacitance @ Vr, F
    1.5pF @ 0V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Recovery Time
    50 ns
  • Diameter
    1.6mm
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm