  • BAV3004WS-7
BAV3004WS-7
advertisement
Manufacturer No:
BAV3004WS-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-BAV3004WS-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
BAV3004WS-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAV3004WS-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BAV3004WS
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 240V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 200mA
  • Forward Current
    225mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    4A
  • Current - Average Rectified (Io)
    225mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    225mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    350V
  • Capacitance @ Vr, F
    5pF @ 0V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    4A
  • Recovery Time
    50 ns
  • Height
    1.05mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.4mm