  • BAV70-G3-08
BAV70-G3-08
advertisement
Manufacturer No:
BAV70-G3-08
HK JDW NO:
884-BAV70-G3-08
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BAV70-G3-08
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BAV70-G3-08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    8.107964mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5μA @ 70V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 150mA
  • Forward Current
    250mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Current - Average Rectified (Io)
    250mA DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    70V
  • Average Rectified Current
    250mA
  • Reverse Recovery Time
    6 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    70V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    2A