  • BCS-148-L-S-TE-046
BCS-148-L-S-TE-046
advertisement
Manufacturer No:
BCS-148-L-S-TE-046
HK JDW NO:
680-BCS-148-L-S-TE-046
Description:
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 48 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
BCS-148-L-S-TE-046
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    48
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    475VAC
  • Additional Feature
    46TH PIN POLARIZED
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    4.6A per Contact
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.290 7.37mm
  • Number of Positions Loaded
    47
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    4.8 inch
  • Contact Length - Post
    0.122 3.10mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.29 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    375VAC V