  • BD25HC0MEFJ-ME2
BD25HC0MEFJ-ME2
advertisement
Manufacturer No:
BD25HC0MEFJ-ME2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD25HC0MEFJ-ME2
Package:
Datasheet:
BD25HC0MEFJ-ME2
Description:
Fixed PMIC
Quantity:
In Stock : 2580
Step5Bar-code shipping tag
BD25HC0MEFJ-ME2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    2.11W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Current
    1A
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Max Input Voltage
    8V
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.6V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    2.5V