  • BD48L27G-TL
BD48L27G-TL
advertisement
Manufacturer No:
BD48L27G-TL
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BD48L27G-TL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BD48L27G-TL
Description:
3 Terminals Voltage supervisorBD48Lxx Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
BD48L27G-TL Overview
As far as the mounting terminals of this voltage supervisor are concerned, it has 3 in total. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. As a reference, this IC power includes TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions for your convenience. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Voltage Detector line. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The pins of the power management system count 3. A Surface Mount mounting type is recommended. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~105°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. The PMIC is a kind of the well-known BD48Lxx series of products.
BD48L27G-TL Features
Voltage Detector type
BD48L27G-TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD48L27G-TL Voltage Supervisors applications.
  • Medical-specific isolation transformer
  • Personal computers
  • Dash board
  • DC stabilized power supply module
  • Solar power charger
  • Important electronics for automotive protection
  • Battery cars
  • DVR
  • Military electronics
  • Electronics installed in the vehicle
Step5Bar-code shipping tag
BD48L27G-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BD48Lxx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.92mm