  • BD49K60G-TL
BD49K60G-TL
advertisement
Manufacturer No:
BD49K60G-TL
HK JDW NO:
687-BD49K60G-TL
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
BD49K60G-TL
Description:
3 Terminals Voltage supervisorBD49Kxx Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
BD49K60G-TL Overview
BD49K60G-TL Features
Voltage Detector type
BD49K60G-TL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BD49K60G-TL Voltage Supervisors applications.
  • Embedded computing
  • FPGA design
  • Fire equipment power monitoring system
  • Sensitive sensors
  • Medical-specific insulation monitor
  • Important electronics for automotive safety
  • Precision measurement
  • Important electronics for automotive protection
  • Power distribution systems of ICU
  • Utility meter
Step5Bar-code shipping tag
BD49K60G-TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    BD49Kxx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Additional Feature
    DETECTION VOLTAGE IS 6.0V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.92mm