  • BDS2A1002R2K
BDS2A1002R2K
advertisement
Manufacturer No:
BDS2A1002R2K
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-BDS2A1002R2K
Package:
SOT-227-2
Datasheet:
BDS2A1002R2K
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS BDS2A1002R2K Surface Mount Chip Resistor, Thick Film, BDS Series, 2.2 ohm, 100 W,10%, 500 V, SOT-227
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BDS2A1002R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Bolt, Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-2
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1997
  • Series
    BDS, CGS
  • Size / Dimension
    1.488Lx1.000W 37.80mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Depth
    25.4mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    15.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm