  • BDS2A25088RK
BDS2A25088RK
advertisement
Manufacturer No:
BDS2A25088RK
HK JDW NO:
792-BDS2A25088RK
Package:
Datasheet:
BDS2A25088RK
Description:
FIXED RESISTOR Chassis Mount, 88Ohm, ±10%, 250W
Step5Bar-code shipping tag
BDS2A25088RK
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    2.638Lx2.372W 67.00mmx60.25mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    Screw
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    88Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    250W
  • Packing Method
    TRAY
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Non-Compliant
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.417 36.00mm