  • BDS2A250R47J
BDS2A250R47J
advertisement
Manufacturer No:
BDS2A250R47J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-BDS2A250R47J
Package:
Datasheet:
BDS2A250R47J
Description:
Planar Resistors - Chassis Mount BDS 2 A 250 R47 5%
Step5Bar-code shipping tag
BDS2A250R47J
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    2.638Lx2.372W 67.00mmx60.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    470mOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    250W
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TRAY
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    250W
  • Working Voltage
    5000V
  • Height Seated (Max)
    1.417 36.00mm