  • BF014G0472J--
BF014G0472J--
advertisement
Manufacturer No:
BF014G0472J--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-BF014G0472J--
Package:
Radial
Datasheet:
BF014G0472J--
Description:
BF 4700pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BF014G0472J--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BF
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.098W 7.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Insulation Resistance
    7.5GOhm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Thickness
    2.49mm