  • BFC230343684
BFC230343684
advertisement
Manufacturer No:
BFC230343684
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC230343684
Package:
Radial
Datasheet:
BFC230343684
Description:
Film Capacitors .68uF 10% 250volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC230343684
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKT303
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.236W 17.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    6924
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.421 10.70mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    6mm