  • BFC230347474
BFC230347474
advertisement
Manufacturer No:
BFC230347474
HK JDW NO:
886-BFC230347474
Datasheet:
BFC230347474
Description:
MKT303 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230347474
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKT303
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.213W 12.50mmx5.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height
    11.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.398 10.10mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.4102mm