  • BFC230362124
BFC230362124
advertisement
Manufacturer No:
BFC230362124
HK JDW NO:
886-BFC230362124
Datasheet:
BFC230362124
Description:
MKT303 0.12μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230362124
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT303
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.224W 17.50mmx5.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height
    10.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.409 10.40mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.6896mm