  • BFC230363104
BFC230363104
advertisement
Manufacturer No:
BFC230363104
HK JDW NO:
886-BFC230363104
Datasheet:
BFC230363104
Description:
Film Capacitors .1uF 10% 630volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC230363104
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT303
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.205W 17.50mmx5.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Size Code
    6920
  • Height
    9.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.390 9.90mm
  • Length
    17.5mm
  • Width
    5.2mm