  • BFC230363334
BFC230363334
advertisement
Manufacturer No:
BFC230363334
HK JDW NO:
886-BFC230363334
Datasheet:
BFC230363334
Description:
MKT303 0.33μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC230363334
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKT303
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.390W 26.00mmx9.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height
    17.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.701 17.80mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    9.9mm