  • BFC233610474
BFC233610474
advertisement
Manufacturer No:
BFC233610474
HK JDW NO:
886-BFC233610474
Datasheet:
BFC233610474
Description:
MKP336 1 0.47μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 102
Step5Bar-code shipping tag
BFC233610474
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP336 1
  • Size / Dimension
    1.220Lx0.591W 31.00mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Insulation Resistance
    2.35GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm