  • BFC233820104
BFC233820104
advertisement
Manufacturer No:
BFC233820104
HK JDW NO:
886-BFC233820104
Datasheet:
BFC233820104
Purchasing and Inquiry
BFC233820104 Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 630V must be applied internally.Despite the device's insulation resistance, there is 15GOhm.Its lead spacing is 0.394 10.00mm.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.
BFC233820104 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
15GOhm insulation resistance
BFC233820104 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233820104 applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Audio/video equipment
  • Test and measuring equipment
  • Switch-mode power supplies
  • IGBT
  • Filters
  • TV and monitor sets
  • Satellite TV
  • Global positioning systems
Step5Bar-code shipping tag
BFC233820104
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    MKP338 2
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.236W 12.50mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 310
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    310V
  • Depth
    6mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Diameter
    6mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm