  • BFC233840334
BFC233840334
advertisement
Manufacturer No:
BFC233840334
HK JDW NO:
886-BFC233840334
Datasheet:
BFC233840334
Purchasing and Inquiry
BFC233840334 Overview
The device exhibits 15GOhm insulation resistance.The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.
BFC233840334 Features
15GOhm insulation resistance
BFC233840334 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233840334 applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Blocking
  • Switch mode power supplies
  • Electronic ballasts
  • RF Modules
  • Bypassing
  • Battery management system
  • Snubbering
  • Satellite TV
  • Switch-mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
BFC233840334
  • Series
    MKP338 4
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.394W 17.50mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6939
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    X2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Weight
    2.899986g
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C