  • BFC233860124
BFC233860124
advertisement
Manufacturer No:
BFC233860124
HK JDW NO:
886-BFC233860124
Datasheet:
BFC233860124
Purchasing and Inquiry
BFC233860124 Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 1000V.From the device, there is an insulation resistance of 15GOhm.Lead spacing is 0.886 22.50mm for this electrical device.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.
BFC233860124 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
15GOhm insulation resistance
BFC233860124 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233860124 applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Global positioning systems
  • RFI for automotive
  • VCO's
  • Switch mode power supplies
  • RF Modules
  • Snubbering
  • Coupling, decoupling
  • Blocking
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
BFC233860124
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED (AC) VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    22mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm