  • BFC233860683
BFC233860683
advertisement
Manufacturer No:
BFC233860683
HK JDW NO:
886-BFC233860683
Datasheet:
BFC233860683
Description:
VISHAY BFC233860683 Film Suppression Capacitor, 0.068 F, 440 VAC, MKP3386 Y2 Series,20%, Radial Leaded, Y2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC233860683
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.335W 26.00mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED (AC) VOLTAGE (V): 300
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    8.5mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    15GOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.709 18.00mm