  • BFC233864104
BFC233864104
advertisement
Manufacturer No:
BFC233864104
HK JDW NO:
886-BFC233864104
Datasheet:
BFC233864104
Purchasing and Inquiry
BFC233864104 Overview
An internal (DC) voltage of 1000V is required for systems to function.0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
BFC233864104 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
BFC233864104 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233864104 applications of film capacitors.
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • Global positioning systems
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • RFI for automotive
  • Audio/video equipment
  • Industrial and automotive inverters
  • Lighting
  • Blocking
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
BFC233864104
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP338 6
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    RATED (AC) VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    10mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26mm