  • BFC233920225
BFC233920225
advertisement
Manufacturer No:
BFC233920225
HK JDW NO:
886-BFC233920225
Datasheet:
BFC233920225
Purchasing and Inquiry
BFC233920225 Overview
This electrical device has a 1.083 27.50mm lead spacing.Devices with a -55°C~110°C temperature capability can be operated.
BFC233920225 Features
BFC233920225 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233920225 applications of film capacitors.
  • Lighting
  • Battery management system
  • Electronic ballasts
  • Switch-mode power supplies
  • Audio/video equipment
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Global positioning systems
  • Satellite TV
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
BFC233920225
  • Length
    31.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200, X2
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Series
    MKP339
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.591W 31.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    IEC60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    15mm
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    310V
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm