  • BFC233924105
BFC233924105
advertisement
Manufacturer No:
BFC233924105
HK JDW NO:
886-BFC233924105
Datasheet:
BFC233924105
Purchasing and Inquiry
BFC233924105 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 630V.There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.A 310V volt rated (AC) voltage is required to power systems.In addition to operating at -55°C~110°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
BFC233924105 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 630V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 310V
BFC233924105 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC233924105 applications of film capacitors.
  • Bypassing
  • Industrial and automotive inverters
  • Global positioning systems
  • Test and measuring equipment
  • Coupling, decoupling
  • Snubbering
  • Matching networks
  • Filtering
  • Filters
  • IGBT
Step5Bar-code shipping tag
BFC233924105
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Series
    MKP339
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.394W 26.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; EMI, RFI Suppression
  • Additional Feature
    IEC60384-14
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Terminal Pitch
    22.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    310V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    310V
  • Height Seated (Max)
    0.768 19.50mm
  • Length
    26mm
  • Width
    10mm