  • BFC236613124
BFC236613124
advertisement
Manufacturer No:
BFC236613124
HK JDW NO:
886-BFC236613124
Datasheet:
BFC236613124
Description:
MKT366 0.12μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236613124
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    3.9878mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C