  • BFC236627823
BFC236627823
advertisement
Manufacturer No:
BFC236627823
HK JDW NO:
886-BFC236627823
Datasheet:
BFC236627823
Description:
MKT366 0.082μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236627823
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT366
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.082μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    3.9878mm