  • BFC236716105
BFC236716105
advertisement
Manufacturer No:
BFC236716105
HK JDW NO:
886-BFC236716105
Datasheet:
BFC236716105
Description:
MKT367 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236716105
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.217W 10.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    5.5118mm