  • BFC236716224
BFC236716224
advertisement
Manufacturer No:
BFC236716224
HK JDW NO:
886-BFC236716224
Datasheet:
BFC236716224
Description:
MKT367 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 669
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BFC236716224
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    3.9878mm