  • BFC236743393
BFC236743393
advertisement
Manufacturer No:
BFC236743393
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC236743393
Package:
Radial
Datasheet:
BFC236743393
Description:
MKT367 0.039μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236743393
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    MKT367
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    3.9878mm