  • BFC236745104
BFC236745104
advertisement
Manufacturer No:
BFC236745104
HK JDW NO:
886-BFC236745104
Datasheet:
BFC236745104
Description:
MKT367 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236745104
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    5.0038mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.413Lx0.197W 10.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%