  • BFC236745183
BFC236745183
advertisement
Manufacturer No:
BFC236745183
HK JDW NO:
886-BFC236745183
Datasheet:
BFC236745183
Description:
MKT367 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236745183
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    10.0076mm
  • Width
    4mm