  • BFC236751682
BFC236751682
advertisement
Manufacturer No:
BFC236751682
HK JDW NO:
886-BFC236751682
Datasheet:
BFC236751682
Description:
MKT367 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236751682
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT367
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Reference Standard
    IEC60384-2
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    3916
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    10mm