  • BFC236818824
BFC236818824
advertisement
Manufacturer No:
BFC236818824
HK JDW NO:
886-BFC236818824
Datasheet:
BFC236818824
Description:
MKT368 0.82μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236818824
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.217W 12.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    5.5118mm