  • BFC236822184
BFC236822184
advertisement
Manufacturer No:
BFC236822184
HK JDW NO:
886-BFC236822184
Datasheet:
BFC236822184
Description:
MKT368 0.18μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236822184
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.165W 12.50mmx4.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.191mm