  • BFC236823335
BFC236823335
advertisement
Manufacturer No:
BFC236823335
HK JDW NO:
886-BFC236823335
Datasheet:
BFC236823335
Description:
MKT368 3.3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236823335
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    8.9916mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.354W 26.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    22.5044mm