  • BFC236825124
BFC236825124
advertisement
Manufacturer No:
BFC236825124
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC236825124
Package:
Radial
Datasheet:
BFC236825124
Description:
MKT368 0.12μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236825124
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.169W 12.50mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.524 13.30mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.2926mm