  • BFC236845125
BFC236845125
advertisement
Manufacturer No:
BFC236845125
HK JDW NO:
886-BFC236845125
Datasheet:
BFC236845125
Description:
MKT368 1.2μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236845125
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.315W 30.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1.2μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.827 21.00mm
  • Length
    29.9974mm
  • Width
    8.001mm