  • BFC236845563
BFC236845563
advertisement
Manufacturer No:
BFC236845563
HK JDW NO:
886-BFC236845563
Datasheet:
BFC236845563
Description:
Film Capacitors .056uF 10% 250volts
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BFC236845563
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4.6mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4918
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    12.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.181W 12.50mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±10%