  • BFC236846824
BFC236846824
advertisement
Manufacturer No:
BFC236846824
HK JDW NO:
886-BFC236846824
Datasheet:
BFC236846824
Description:
MKT368 0.82μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236846824
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKT368
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.283W 26.00mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.1882mm