  • BFC236851122
BFC236851122
advertisement
Manufacturer No:
BFC236851122
HK JDW NO:
886-BFC236851122
Datasheet:
BFC236851122
Description:
MKT368 1200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236851122
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.177W 12.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1200pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • Length
    12.4968mm
  • Width
    4.4958mm