  • BFC236855394
BFC236855394
advertisement
Manufacturer No:
BFC236855394
HK JDW NO:
886-BFC236855394
Datasheet:
BFC236855394
Description:
MKT368 0.39μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236855394
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT368
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.280W 26.00mmx7.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.39μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    7.1mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.112mm