  • BFC236865273
BFC236865273
advertisement
Manufacturer No:
BFC236865273
HK JDW NO:
886-BFC236865273
Datasheet:
BFC236865273
Description:
MKT368 0.027μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236865273
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.217W 17.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.027μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.5118mm