  • BFC236865474
BFC236865474
advertisement
Manufacturer No:
BFC236865474
HK JDW NO:
886-BFC236865474
Datasheet:
BFC236865474
Description:
MKT368 0.47μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 250V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC236865474
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    1.181Lx0.551W 30.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    14mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    27.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    30mm