  • BFC237021124
BFC237021124
advertisement
Manufacturer No:
BFC237021124
HK JDW NO:
886-BFC237021124
Datasheet:
BFC237021124
Purchasing and Inquiry
BFC237021124 Overview
Electrical devices have 0.200 5.08mm lead spacing.A temperature of -55°C~105°C is suitable for operation of the device.
BFC237021124 Features
BFC237021124 Applications
There are a lot of Vishay BC Components BFC237021124 applications of film capacitors.
  • Coupling, decoupling
  • Switch-mode power supplies
  • Global positioning systems
  • VCO's
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Lighting
  • Switch mode power supplies
  • RFI for automotive
  • Blocking
  • Matching networks
Step5Bar-code shipping tag
BFC237021124
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Long Life
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2814
  • Height
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    3.5mm