  • BFC237056153
BFC237056153
advertisement
Manufacturer No:
BFC237056153
HK JDW NO:
886-BFC237056153
Datasheet:
BFC237056153
Description:
MKT370 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC237056153
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    3.5052mm